17.6 C
Kotor

Slušaj online radio

Kartu za trajekt plaća i Hitna pomoć

Trajekti u pristanistu Lepetane

Preduzeće Pomorski saobraćaj iz Herceg Novog, koje ima monopol na jedinoj trajektnoj liniji u državi Lepetane-Kamenari-Lepetane preko tjesnaca Verige u Boki Kotorskoj, ne dozvoljava da se trajektom besplatno voze čak ni automobili državnih i interventnih službi, poput Hitne pomoći.

Potvrđeno je to „Vijestima“ iz menadžmenta JZU Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore (ZHMP) iz koga pojašnjavaju da ta državna javna ustanova nema sklopljen ugovor o
poslovno-tehničkoj saradnji sa preduzećem Pomorski saobraćaj u vezi trajektnog prevoza vozila Hitne pomoći.

”ZHMP u skladu sa pozitivno-pravnim propisima u Crnoj Gori, po dostavljanju mjesečne fakture sa specifikacijom usluge od strane Pomorskog saobraćaja, preuzima obavezu plaćanja te usluge. Zavod za hitnu medicinsku pomoć za period od 01.01.2019. do 23.10.2019. godine za usluge trajektnog prevoza za vozila HMP-a na relaciji Kamenari- Lepetani i obratno, ima trošak od 765 eura”- rečeno nam je u službi na čijem je čelu dr Saša Stefanović.

Besplatnog prevoza trajektom nema ni za Vojsku Crne Gore.

“Za uslugu prevoza službenih vozila Ministarstva odbrane i VCG trajektom Kamenari-Lepetane, Ministarstvo odbrane zaključuje godišnji ugovor sa kompanijom Pomorski saobraćaj Kamenari. Za to su opredjeljena novčana sredstva u iznosu od 5.000 eura godišnje” – kazali su u Ministarstvu odbrane.

Privatna firma koja je u vlasništvu podgoričkih biznismena, braće Dejana i Dušana Bana i njihovog partnera Željka Mihailovića, besplatno trajektom ne prevozi ni policijska vozila. Iz Uprave policije ni nakon nedjelju dana, nisu odgovorili na pitanja imaju li godišnji ugovor o poslovno tehničkoj saradnji sa Pomorskim saobraćajem i koliko godišnje izdvajaju novca za trajektni prevoz policijskih automobile sa jedne na drugu obalu Bokokotorskog zaliva. Naš izvor – dugogodišnji radnik Pomorskog saobraćaja, potvrdio nam je da se trajektni prevoz naplaćuje i policiji i MUP-u, ali nije mogao da se izjasni o kolikoj je konkretnoj sumi novca riječ na godišnjem nivou.

“Naplaćuje se i policiji za sva vozila osim za ona kojima upravljaju lica sa posebnom propusnicom.Te propusnice pojedinim policijskim inspektorima i fukcionerima daje izvršni direktor Pomorskog saobraćaja Dejan Ban, koji to čini  po sopstvenom nahođenju, na osnovu svog diskrecionog prava. “- kazao nam je sagovornik .

Iz Pomorskog saobraćaja su potvrdili da ta kompanija “naplaćuje svim korisnicima usluge trajektnog prevoza.“

„Izuzeće je  prevoz lica, koje ova kompanija vrši bez naknade na sopstveni teret, svim klijentima.  Odnosi sa klijentima koji su predmet Vašeg interesovanja su regulisani ugovorima koji, između ostalog, sadrže i cijene, ali sadrže i odredbe poslovne tajne.  Za tražene informacije o iznosu troškova po osnovu pruženih usluga trajektnog prevoza, upućujemo Vas da se obratite tim institucijama.“- odgovorili su „Vijestima“ iz menadžmenta kompanije braće Ban na pitanja koliko novca godišnje prihoduju od trajektnih karti za vozila Hitne pomoči, Vojske i policije.

Inače, cijene trajektnih karata u jednom pravcu, iznose od 1 eura za bicikle do 25 eura za specijalna i vangabaritna vozila.

Praksa da pješaci koji ulaze na trajekt ne plaćaju kartu, zadržana je iz vremena kada je Pomorski saobraćaj bio državno preduzeće, ali ne i tadašnja praksa da trajekt besplatno koriste i biciklisti. Naplata karte za bicikliste od 1 euro, uvedena je bez obrazloženja, u aprilu 2012.

Pomorski saobraćaj, državna firma koja je bila u većinskom vlasništvu Fonda PIO i svojom zaradom dopunjavala hronično deficitarni crnogorski penzioni fond, po odluci Savjeta za privatizaciju, privatizovana je 2004. bez javnog tendera, kupovinom državnih akcija na berzi. Za to je tada firma Prohouse u kojoj su braća Ban sarađivala sa Željkom Mihailovićem, državi platila 1,2 miliona eura, od čega samo 680 hiljada eura u kešu,  a ostatak obveznicama stare devizne štednje koje je prethodno kupili po diskontovanim cijenama.

Na čelu Fonda PIO koji je u ljeto 2004. odlučio da naprasno proda „zlatnu koku“ – Pomorski sabraćaj, bio je visoki funkcioner DPS-a, aktuelni guverner CBCG, Radoje Žugić.    Javnosti nikad nije objašnjeno zašto je država čiji je predsjednik Vlade tada bio lider DPS Milo Đukanović, naglo odlučila da privatizuje jednu od  ekonomskih najuspješnijih kompanija u državi koja joj je tada donosila oko pola miliona eura čistog profita godišnje. Pomorski saobraćaj u posljednjih nekoliko godina pema zvaničnim podacima sa sajta Poreske uprave, ostvaruje čistu dobit koja se kreće i do dva miliona eura godišnje, a ona se po pravilu, u najvećem dijelu u vidu dividende isplaćuje trojici vlasnika te kompanije.

/S.L./

Izvor:Vijesti

Najčitanije