12 C
Kotor

Slušaj online radio

Kotor – „Mentalno zdravlje za svaki dan”

Kotor – Gradski sat

Povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor, u subotu 10. oktobra organizuje predavanje pod nazivom „Mentalno zdravlje za svaki dan”. Na predavanju će o tome kako svakodnevno čuvati i unaprijeđivati mentalno zdravlje govoriti Lidija Begović, psihološkinja i profesorica u Gimnaziji Kotor, i Kristina Sestak, psihološkinja u Kancelariji za prvenciju bolesti zavisnosti, RE populaciju i rodnu ravnopravnost.

Predavanje će se održati u Multimedijalnoj sali Kulturnog centra „Nikola Đurković”, sa početkom u 11 časova.

Ovogodišnja kampanja povodom obilježavanja 10. oktobra, Svjetskog dana mentalnog zdravlja, organizuje se na inicijativu Svjetske federacije za mentalno zdravlje, organizacije Ujedinjeni za globalno zdravlje i Svjetske zdravstvene organizacije u partnerstvu sa ministarstvima zdravlja i organizacijama civilnog društva širom svijeta. Slogan ovogodišnjeg obilježavanja jeste „Pokret za mentalno zdravlje: hajde da investiramo u mentalno zdravlje”, i ono je posvećeno zagovaranju za povećanje investicija u mentalno zdravlje, s obzirom na činjenicu da zemlje troše u prosjeku samo 2% budžeta namijenjenog zdravlju na unaprjeđenje mentalnog zdravlja.

Tokom pandemije COVID-19 mnoge zemlje su pronašle inovativne načine za pružanje usluga u cilju zaštite mentalnog zdravlja i pokrenule inicijative za jačanje psihosocijalne podrške oboljelima od mentalnih poremećaja. Jedan od takvih odgovora u našoj zajednici jeste projekat Kotor Covid Connect koji je pokrenut na inicijativu Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor, i osmišljen kao program psihosocijalne podrške mladima. Projekat se sprovodi kroz aktivnosti Kancelarije za prevenciju bolesti zavisnosti, RE populaciju i rodnu ravnopravnost sa idejom da ne treba čekati da dođe do potencijalne eskalacije rizičnih ponašanja i problema, već djelovati aktivno i preventivno koliko je to u našoj moći. Kroz program psihosocijalne podrške radimo na osnaživanju mladih da razvijaju svoje socio-emocionalne vještine i vode proaktivnu mentalnu higijenu.

Dostupna psihosocijalna podrška odnosi se na širok spektar aktivnosti: od informisanja o pravima i ostvarivanja različitih prava iz oblasti psihološke i socijalne zaštite, do prevencije i pružanja podrške, pomoći profesionalaca (razgovori sa psihologom, socijalnim radnikom, pedagogom), pomoći neprofesionalaca (vršnjačka i volonterska podrška), podrške i usmjeravanja osobe koja želi više informacija kako bi sebi pomogla – (samopomoć).

Mentalo zdravlje

Obilježavanje Svjetskog dana mentalnog zdravlja daje mogućnost da svi učinimo onoliko koliko možemo po ovom pitanju na više nivoa ljudskog djelovanja. Kao pojedinci možemo preduzeti konkretne akcije u cilju očuvanja sopstvenog mentalnog zdravlja i pružanju podrške prijateljima i porodici; kao poslodavci možemo da preduzmemo korake ka uspostavljanju wellness i mindfulness programa za zaposlene; kao kreatori politika možemo da se obavežemo na uspostavljanje ili proširenje kapaciteta službi i servisa za mentalno zdravlje; a kao institucije možemo da promovišemo primjere dobre prakse kako bi zaštita mentalnog zdravlja postala stvarnost za sve. Proteklih mjeseci, kroz niz događaja i kampanja, Sekretarijat je stavio fokus na fizičko, mentalno i socijalno zdravlje naših sugrađana i sugrađanki, s akcentom na djecu i mlade, kao najranjivije članove društva, ali i kao investiciju i brigu o mladima koji čine budućnost našeg grada.

Događaj će se održati u skladu sa mjerama propisanim od strane NKT-a.

Najčitanije