22.9 C
Kotor

Slušaj online radio

Tivćani već godinama ne znaju kakav vazduh udišu – oprema Agencije za zaštitu prirode i dalje u kvaru, sporadična mjerenja bila dobra

Tivat,riva,Pine,pogled na Porto Montenegro
Tivat – foto Boka News

Zahvajujući činjenici da Agencija za zaštitu prirode (EPA) ne otklanja kvar na mjernoj opremi stanice za kontrolu kvaliteta vazduha u Tivtu, žitelji tog grada već godinama nemaju detaljne podatke o tome kakav vazduh udišu.

„Zbog kvara na mjernoj opremi u Tivtu je vršeno automatsko mjerenje samo PM2,5 čestica. Srednja godišnja koncentracija suspendovanih čestica PM2.5 iznosila je 16,88 μg/m3, što je ispod propisane granične vrijednosti koja iznosi 25 μg/m3”- stoji u Informaciji o stanju životne sredine u Opštini Tivat za 2018., a  koju je usvojio lokalni parlament na posljednjoj sjednici.

Stanica za kontrolu kvaliteta vazduha EPA u Tivtu postavljena je krajem marta 2012. kada su je svečano pustili u rad tadašnja direktorica te Agencije Daliborka Pejović (DPS) i tadašnji tivatski gradonačelnik Dragn Kankaraš (DPS). Oni su tada pored ostaloga, poručili da će postavljanje stanice za mjerenje kvaliteta vazduha koje je  bilo predviđeno lokalnim planovima Zelenog tima, „doprinijeti unapredjenju kvaliteta života građana i turista koji posjećuju Tivat“.

Podaci sa te stanice međutim, već godinama se ne dobijaju zbog kako je objašnjeno, kvara na mjernoj opremi, a koju EPA iz nepoznatih razloga, još nije popravila i isposobila da u punoj mjeri vrši monitoring kvaliteta vazduha u jednoj od turistički najbitnijih i saobraćajno najopterećenijih opština u Crnoj Gori. Dionica Jadranske magistrale Tivat-Budva zvanično je naime, najzakrčeniji i najopterećeniji dio ukupne drumske saobraćajne mreže u Crnoj Gori, na tivatski aeroodrom godišnje sleti preko 7 hiljada aviona, a u ovdašnje marine uplovi nekoliko hiljada jahti što sve zajedno doprinosi zagađenju vazduha.

Tivćani ipak zbog nebrige EPA prema sopstvenoj mjernoj opremi, mogu računati na samo izvještaj o koncentraciji suspendovanih PM čestica u vazduhu, ali ne i na koncentraciju štetnih gasova poput azot monoksida, azot dioksida, sumpor dioksida, ugljen monoksida i benzena, odnosno sadržaj olova, kadmijuma, arsena, nikla i benzo(a)pirena u suspendovanim PM 10 česticama, kakve mjere i evidentiraju ostale slične staince u monitoring mreži EPA širom Crne Gore.

Stoga se stanje sa kvaliteom vazduha u Tivtu može tek djelimično pratiti iz povremenih ad hoc mjerenja koje za svoje potrebe preduzimaju Opština i druge zainteresovane institucije.

U Informaciji o stanju životne sredine za 2018., stoji da je te godine Opština Tivat finansirala ispitivanje kvaliteta vazduha u Gradiošnici u periodu 24. do 31.januara godine, kod OŠ “Drago Milović” u periodu 3.do 9.marta i kod OŠ “Branko Brinić” u Radovićima u periodu 10.do 17.septembra, a ta ispitivanja je izvršio „Centar za ekotoksikološka ispitivanja“ (CETI)  iz Podgorice.

„Izvršeno je ispitivanje sadržaja sumpor dioksida, azot monoksida, azot dioksida, ugljen monoksida, benzena, ozona, suspendovanih čestica PM10 i sadržaj olova, kadmijuma, arsena, nikla i benzo(a)pirena u suspendovanim česticama PM10. Izmjerene vrijednosti svih parametara na sve tri lokacije bile su ispod graničnih vrijednosti definisanih Uredbom o utvrđivanju vrsta zagađujućih materija, graničnih vrijednosti i drugih standarda kvaliteta vazduha.“- stoji u izvještaju. Isti rezultat da su svi mjereni parametri bili ispod propisanih maksimalnih graničnih vrijednosti, dala je i ispitivanje kvaliteta vazduha koje je na zahtjev tivatskog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ od 22. februara do 8.marta 2018. CETI obavio na lokaciji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda na Klačini u Krtolima.

Izvor:S.L

Najčitanije