12 C
Kotor

Slušaj online radio

Promocija reprinta knjige „Boka Kotorska“ don Nika Lukovića

Knjiga Boka Kotorska

Promocija reprinta  knjige “Boka Kotorska”  autora don  Nika Lukovića, u izdanju Podružnice Bokeljske mornarice iz Beograda, biće održana u srijedu 28. juna sa početkom u 21.30 sati u galeriji ljetnjikovca Buća–Luković u Tivtu.

O knjizi koja je kao kapitalno Lukovićevo djelo o istorijatu Boke Kotiorske prvi put objavljena 1951.godine, govoriće dr.Branko Sbutega, Nikola Ciko  i  Neven  Staničić, a u muzičkom dijelu  programa učestvuju Nevila Klakor(violina) i  Bruna Matijević (flauta).

Don Niko Luković

Don Niko Luković (Prčanj, 21. marta1887. – Kotor, 15. februara 1970.), bio je katolički sveštenik, prčanjski župnik i kanonik Kotorske biskupije,  društveno-politički radnik i  poznati istoričar i sakupljač umjetnina i predmeta iz bokeljske prošlosti. Bio je poslanik u Republičkoj Skupštini Crne Gore i Saveznoj skupštini Jugoslavije. Jedan je od osnivača Pomorskog muzeja u Kotoru, kotorske sekcije Društva istoričara Crne Gore, počasni član Jugoslovenskog društva za istoriju medicine i saradnik Istorijskog instituta Crne Gore. kotorske sekcije. Autor je značajnih radova iz nacionalne, pomorske i kulturne istorije. Iskazivao je izuzetnu brigu za očuvanje spomenika kulture i ugleda pomorstva Prčanja i Boke Kotorske. Jedan od značajnijih spomenika u Boki – Bogorodičin hram na Prčanju, njegovom zaslugom postao je bogata riznica umjetničkih djela među kojima su i djela čuvenih jugoslovenskih umjetnika poput Meštrovića, Lubarde, Rosandića, Milunovića, Radauša i drugih.

Cijelog života slijedio je Njegoševo načelo: „Brat je mio koje vjere bio”. Don Niko Luković bio je ispovjednik austro-ugarskih pobunjenih mornara koji su 1918. godine osuđeni na smrt strijeljanjem. Lukovićeva  bibliografija broji preko 150 naslova objavljenih u raznim časopisima, zbornicima i novinama. Objavio  više  knjiga  i brošura – Postanak i razvitak trgovačke mornarice u Boki Kotorskoj (1930), Zvijezda mora: štovanje Majke Božje u kotorskoj biskupiji (1931), Kotor u doba humanizma i renesanse (1933), Prčanj: historijsko-estetski prikaz (1937)… Važio je za čovjeka široke kulture, avangardnih pogleda, shvaćanja i poteza, a zalagao se za njen razvoj i afirmisanje Boke Kotorske kao turističkog odredišta i promociju njene bogate kulturno -istorijske baštine.

Izvor:S. L.

Najčitanije